Haber Detayı
08 Şubat 2021 - Pazartesi 10:28
 
YKS BAŞVURULARI BAŞLADI ŞİMDİ NE YAPMALIYIZ
YKS BAŞVURULARI BAŞLADI ŞİMDİ NE YAPMALIYIZ
Eğitim Haberi
YKS BAŞVURULARI BAŞLADI  ŞİMDİ NE YAPMALIYIZ

YKS yani Yükseköğretim Kurumları Sınavı. Bilindik adıyla Üniversite Sınavı başvuruları 4 Şubat 2021 tarihi itibarı ile başlamış bulunmaktadır. Son başvuru tarihi ise 2 Mart 2021 olarak açıklanmıştır. Geç başvuruların ise 17 Mart 2021’de başlayıp 18 Mart 2021’de saat 23.59’da son bulacağı bildirildi. Üniversite sınavına adaylar TYT ( Temel Yeterlilik Testi), AYT( Alan Yeterlilik Testi) ve YDT( Yabancı Dil Testi) olmak üzere toplamda 3 oturumdan oluşan sınavda başvuru yaptıkları oturumlara girebileceklerdir. Bu sene oturum başına ödenecek olan ücretin ise 90 TL olarak belirlendiği bildirildi.

 

TYT ( Temel Yeterlilik Testi) Nedir?

Demin de bahsettiğimiz gibi YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) toplamda 3 oturumdan oluşmaktır.  YKS’ye başvuran adayların alanları fark etmeksizin TYT’ye girmeleri zorunludur. Diğer oturumlara katılıp katılmamak ise sınava girecek olan adayların tercihlerine bağlıdır.

TYT’de Adaylar; Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi olmak üzere toplamda 120 sorudan sorumlu olacaklardır. Adayların sınav süreleri ise 135 dakikadır. Temel Yeterlilik Testi’nin genel sınava olan etkisi ise 40’tır.

AYT(Alan Yeterlilik Testi Nedir) ?

Alan Yeterlilik Testinde Üniversite Adaylarına Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler 2,  Matematik ve Fen Bilimleri Testlerinden bir kitapçık adaylara verilecektir. Alan Yeterlilik Testinde adaylar hesaplanmasını istedikleri puan türüne göre sınav sorularını cevaplayacaklardır. YKS’de toplam beş adet puan türü bulunmaktadır. Bu puan türlerinden üç tanesi AYT’de hesaplanmaktadır. AYT’deki puan türlerinin isimleri ise şunlardır. YKS  Sözel (SÖZ) Puan türü ,YKS Sayısal( SAY) ve Eşit Ağırlık(EA) Puan türü.

 

YDT (Yabancı Dil Testi) nedir?

YKS’nin bir diğer oturumu ise Yabancı Dil Testi’dir.  YDT’nin kapsamı içerisinde Almanca, Arapça,  Fransızca, İngilizce ve Rusça yer almaktadır. Her dil için ise ayrı bir soru kitapçığı bulunacaktır. Adaylar önceden ÖSYM’nin internet sitesinde seçmiş oldukları yabancı dil testinden sorumlu olacaklardır.

 

 

 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na Kimler Başvurabilir?

YKS’ye lise ve dengi okullardan mezun olan ya da lise ve dengi okulların son sınıflarında okuyan öğrenciler başvuru yapabilir.

İlk Kez Sınava Başvuru Yapacak Olan Adaylar e-Devlet Üzerinden ÖSYM AİS’e Kaydolmak Zorundalar.

Daha önce Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin düzenlemiş olduğu herhangi bir sınava katılmamış olan adayların ÖSYM’nin başvuru sisteminden öncelikle kendilerine bir hesap açmaları gerekmektedir. Bu hesabı açmaları için ise bir e-Devlet şifresi edinmiş olmaları gerekmektedir. Adaylar, e-Devlet hesapları üzerinden ÖSYM AİS’e kayıt yaptırabileceklerdir.

e- Devlet Şifresi Nasıl Edinilir?

e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.

ÖSYM AİS’e Kaydoldum. Şimdi Ne Yapmalıyım?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin düzenlemiş olduğu yazılı sınavlara katılabilmek için öncelikle bir HES koduna sahip olmanız gerekmektedir. Sınavın güvenliğini sağlamak için ve toplum sağlığının güvende olduğundan emin olabilmek için HES kodunuzu sisteme kaydetmeniz gerekmektedir.

HES Kodu Nedir? Nasıl Edinilir?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur.

1- "Hayat Eve Sığar" uygulaması üzerinden, "HES Kodu İşlemleri" bölümüne girilir.

2- SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. ...

Örnek; HES 12345678901 1234 17.

3- e-Devlet sistemi üzerinden de HES kodunuzu alabilirsiniz.

Yeni Kayıt Yaptıracak Olan Adayların Biyometrik Fotoğraflı Bir Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartına Sahip Olmaları Gerekmektedir.

Bildiğiniz gibi kimlik yenilemek için son gün 2023 yılı olarak belirtilmişti. Ancak artık yavaş yavaş bazı resmi kurumlarda yapılan işlemlerde yeni kimlik kartına ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan birisi de Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezine ilk kez yapılacak olan aday kayıtlarıdır. Öğrencilerin sınav giriş belgelerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartında yer alan biyometrik fotoğrafa ihtiyaç duyulacağı için en kısa zamanda yeni bir kimlik kartı edinmelerinde fayda olacaktır.  Yeni kimlik kartı edinmek için bulunduğunuz ildeki nüfus müdürlüklerinden herhangi birine veya size en yakın İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne başvurabilirsiniz. Ayrıca Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Alo199 Çağrı merkezinden ya da https://randevu.nvi.gov.tr/ web portalı üzerindeki T.C.Kimlik Kartı Randevu Sisteminden randevunuzu alabilirsiniz.

Kaynak: (GP) - Gazete Pasinler Editör: Gazete Pasinler
Etiketler: YKS, BAŞVURULARI, BAŞLADI, , ŞİMDİ, NE, YAPMALIYIZ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı